تبلیغات
زنگ علوم من - ساكنان زهرآگین دریاها
گم شده مومن، علم است. هر موقع یكی را فرا گیرد به سراغ مطلوب دیگری می رود.
تاریخ : یکشنبه 8 بهمن 1391
نویسنده : سانایی
ساكنان زهرآگین دریاها
موجودات ساكن این سیاره خاكی ـ یعنی زمین ـ همواره موجب شگفتی هستند و این شگفتی را حد و مرزی نیست؛ یعنی چه این موجودات ساكن خشكی باشند چه ساكن دریاها، چه بزرگ و غول‌پیكر باشند یا موجوداتی میكروسكوپی باز هم می‌توان ردپایی از شگفتی را در آنها یافت.

موجودات دریایی به دلیل این كه در اعماق آب‌ها زندگی می‌كنند و بندرت می‌توان نمونه‌هایی از آنها را در ​ دریاچه‌ها و رودخانه‌ها یافت، كمتر شناخته شده‌اند. البته آكواریوم‌های بزرگی كه در بسیاری از كشورها راه‌اندازی شده‌ می‌توانند نمایشگاه كوچكی از سكونتگاه‌های اقیانوسی باشند و فرصتی را برای آشنایی با این گروه از موجودات ایجاد كنند. بعضی از این موجودات با وجود داشتن ظاهری بسیار زیبا و حتی شگفت‌انگیز موجوداتی سمی و زهرآگین هستند كه می‌توانند موجب مرگ انسان‌ شوند. نمونه‌هایی از این موجودات زیبا و در عین حال خطرناك را در ادامه معرفی می‌كنیم.

مار دریایی نواری​

زهر این موجود دریایی 10 برابر سمی‌تر از سم مار زنگی است. اما خوشبختانه مار دریایی نواری موجودی است كه بندرت                     انسان‌ را هدف نیش زهرآگینش قرار می‌دهد. این موجود، ساكن آب‌های گرم و كم عمق صخره‌های مرجانی و باتلاق‌های                       مانگرو است. این گروه از مارهای آبی تنها مارهایی هستند كه دوزیست بوده و قادرند حتی تا ده روز نیز در خشكی و به دور از                 آب به زندگی ادامه دهند.

 

گربه‌ماهی راه‌راه​

این موجود تنها گربه‌ماهی دنیاست كه در ساحل مرجانی سكونت دارد. اگرچه این ماهی در دهانه رودخانه‌های بزرگ، آبگیرها و آب‌های آزاد ساحلی اقیانوس آرام نیز یافت می‌شود. باله‌های پشتی و سینه‌ای گربه‌ماهی‌ها مجهز به خارهای سمی است كه نیش بسیار دردناكی دارد. البته نیش گربه‌ماهی‌ها به ندرت موجب مرگ انسان‌ها می‌شود.

 

سفره‌ماهی دم‌كوتاه​

از زمانی كه استیو ایروین، مستندساز معروف استرالیایی و ملقب به شكارچی تمساح هدف حمله یك سفره‌ماهی دم كوتاه قرار گرفت و زخمی شد، این موجود زیبا به ناحق به عنوان قاتل اقیانوس‌ها شناخته شد، اما با وجود تجربه تلخی كه ایروین داشت بندرت افرادی را می‌توان یافت كه در اثر نیش این سفره‌ماهی جانشان را از دست داده باشند. همه‌ساله شاهد یك یا دو حادثه هستیم كه سفره‌ماهی‌ها به عنوان متهم اصلی وقوع آن شناخته می‌شوند. این موجودات از دم خنجرمانندی كه دارند برای محافظت از خودشان ​استفاده می‌كنند.

حلزون دریایی​

گرچه به نظر می‌رسد حلزون‌های دریایی ـ كه فاقد پوسته بدنی محافظ هستند ـ موجوداتی بی‌دفاع در برابر حمله شكارچیان هستند، اما حقیقت این است كه این گروه از موجودات با تغذیه از اسفنج‌ها و شقایق‌های دریایی انباری از مواد سمی را در خود مخفی ساخته‌اند. معمولا حلزون‌های دریایی رنگ درخشانی دارند كه آنها را از كف اقیانوس‌ها و مرجان‌های دریایی متمایز می‌سازد. علاوه بر این، رنگ متمایز حلزون‌های دریایی پیام روشنی را نیز برای شكارچیان به همراه دارد كه به آنها اعلام می‌كند من خوشمزه نیستم و به من نزدیك نشوید.

 

 شیرماهی​

این گروه از موجودات دریایی از نظر ظاهری رنگارنگ و بسیار جذاب هستند. انبار مهمات این ماهی‌ها، باله‌های پشتی سوزن‌مانندشان است كه به دیگر موجودات دریایی هشدار می‌دهد از آنها دور بمانند. اگر فردی به این ماهی‌ها نزدیك شود، خطر نیش دردناك خارهای سمی باله‌های پشتی این ماهی‌ها افراد را در معرض خطر مرگ قرار می‌دهد. این موجودات ابتدا ساكن بخش‌هایی از اقیانوس آرام در مجاورت اندونزی بودند، اما بتازگی محدوده سكونت این موجودات به آب‌های گرم بخش‌هایی از دریای كارائیب نیز گسترش یافته است.

مرجان آتشین كارائیب​

هر غواصی كه با آن موجودات آشنا باشد بخوبی می‌داند چرا به این موجودات لقب آتشین داده می‌شود. روی سطح بدن این موجودات خارهای بسیار ریزی وجود دارد كه سوزش دردناكی ایجاد می‌كند. نامگذاری این موجودات تحت عنوان مرجان‌ها می‌تواند تا حدی گمراه‌كننده باشد. این موجودات بیشتر شبیه ژله‌های دریایی هستند. پولیپ‌های نیشدار سطح بدن مرجان‌ها به موجودات دریایی دیگر هشدار می‌دهد روی سطح بدن آنها رشد نكنند.

 

سنگ‌ماهی آبسنگی​

این موجود در استتار از توانمندی بسیار بالایی برخوردار است و اغلب با یك صخره رنگارنگ یا یك قطعه مرجانی اشتباه گرفته می‌شود. بنابراین می‌تواند به آسانی برای شكار ماهی‌ها و سخت‌پوستان پناه بگیرد. اگر با خطر ناگهانی مواجه شود نیز به طرف پایین خم شده و باله‌های پشتی خود را ـ كه حاوی ماده‌ای سمی است ـ به حركت در می‌آورد. زهر این ماهی برای انسان‌ها كشنده است.

 

ماهی بادكنكی​

این موجود بادكنكی بظاهر شبیه یك توپ بی‌آزار است. این موجود ـ كه تحت عنوان ماهی پفكی نیز از آن نام برده می‌شود ـ با واردكردن مقادیر زیادی آب یا هوا به داخل بدن تا چند برابر اندازه معمولی بزرگ می‌شود تا به این ترتیب از این كه مورد حمله شكارچیان قرار گیرد، جلوگیری كند.آن دسته از شكارچیانی كه به این هشدار توجه نمی‌كنند شاید دیگر زنده نمانند تا از این اشتباهشان درس عبرتی بگیرند. در داخل بدن این ماهی ماده‌ای به​ نام تترودوكسین یافت می‌شود كه نه‌تنها برای انسان بلكه برای دیگر موجودات نیز می‌تواند مرگبار باشد. این ماهی مخزن سمی است كه می‌تواند بیش از 30 نفر را به كام مرگ ببرد.

ستاره دریایی خاردار​

این موجود بی‌مهره همچون آفتی در صخره‌های مرجانی گسترده می‌شود. ستاره دریایی ماده، سالانه 100 میلیون تخم می‌گذارد. این موجودات خارپوست، معده خود را روی مرجان‌های زنده گسترده ساخته و از آنها تغذیه می‌كنند. افزایش جمعیت ستاره دریایی خاردار می‌تواند تهدیدی جدی برای صخره‌های مرجانی آقیانوس آرام و هند باشد.

 

اختاپوس حلقه آبی​

این موجود در همزیستی مسالمت‌آمیز با كلونی از باكتری‌هاست كه روی غدد بزاقی آن زندگی می‌كنند. این باكتری سمی تولید می‌كند كه عصب‌ها را هدف قرار می‌دهد. این سم بظاهر هیچ اثری در عملكرد سیستم عصبی اختاپوس ندارد، اما می‌تواند در مدت زمان چند ثانیه جان انسان‌ها را بگیرد. بزاق زهرآگین اختاپوس‌ها به آنها كمك می‌كند بتوانند خرچنگ‌ها و نرم‌تنانی را كه شكار كرده‌اند براحتی هضم كنند.

 

 

عقرب‌ماهی​

اعضای خانواده بزرگ این گروه از موجودات دریایی ساكن كف دریا هستند. در این قسمت از دریا یا رودخانه، عقرب‌ماهی‌ها در كمین شكاری كه هدف قرار داده‌اند پناه می‌گیرند. این موجودات از توانایی استتار بالایی برخوردارند تا جایی كه بسیاری از موجوداتی كه طعمه عقرب‌ماهی‌ها قرار می‌گیرند، متوجه نمی‌شوند چه موجودی آنها را هدف شكار خود قرار داده است. عقرب‌ماهی‌ها به خارهای سمی روی بدنشان مجهز هستند و هر موجودی كه تلاش كند آنها را شكار كند در معرض خطر نیش خطرناك عقرب‌ماهی‌ها قرار می‌گیرد.

موضوعات مرتبط: زمین شناسی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
Can you lose weight by doing yoga? سه شنبه 28 شهریور 1396 04:24 ق.ظ
It's an awesome paragraph for all the web people; they will get benefit from it I am sure.
Why does it hurt right above my heel? سه شنبه 17 مرداد 1396 05:59 ق.ظ
You have made some decent points there. I checked on the
net for additional information about the issue and found most individuals will go along
with your views on this site.
Can you increase your height by stretching? یکشنبه 15 مرداد 1396 09:23 ب.ظ
I'm extremely inspired along with your writing skills as smartly as with the format to your blog.
Is this a paid subject or did you modify it your self?
Either way stay up the nice quality writing,
it is rare to look a nice weblog like this one nowadays..
BHW پنجشنبه 24 فروردین 1396 02:37 ق.ظ
Hi, i think that i saw you visited my website thus
i came to “return the favor”.I am trying to find things to enhance my web
site!I suppose its ok to use a few of your ideas!!
manicure یکشنبه 13 فروردین 1396 02:19 ب.ظ
What's up to all, how is everything, I think every one is getting
more from this web site, and your views are good in support of
new people.
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب