تبلیغات
زنگ علوم من - شناخت طبیعت در روزهای نو
گم شده مومن، علم است. هر موقع یكی را فرا گیرد به سراغ مطلوب دیگری می رود.
تاریخ : شنبه 26 اسفند 1391
نویسنده : سانایی
دریاچه مریوان در پنج كیلومتری غرب شهرستان مریوان در استان كردستان واقع است. بزرگ‌ترین چشمه آب شیرین جهان و تالابی از نوع دریاچه‌ای، آب شیرین و دائم است. ارتفاع آن از سطح دریا 1250 متر و مساحت آن بین 750 تا 2000 هكتار در تغییر است. طول دریاچه به 4/5 و عرض آن به دو كیلومتر می‌رسد. هیچ رودخانه‌ای به این دریاچه نمی‌ریزد.

 آب دریاچه از دو منبع چشمه‌های جوشان كف و روان آب‌های اطراف تامین می‌شود و حداقل دو گونه پرنده در خطر تهدید را در خود جای داده است. دارای سه گونه ماهی زادآور است. انواع كاكایی، حواصیل و كشیم، حاجی لك‌لك، فلامینگو و چنگر از پرندگان، لاك‌پشت بركه‌ای و مارآبی از خزندگان و گراز، گربه وحشی، شنگ، روباه معمولی و شغال از پستانداران تالاب است. سیاه ماهی معمولی و خالدار، كپور معمولی، فیتوفاك یا كپور نقره‌ای، آمور، عروس، لپك، كولی ایرانی، گامبوزیا و مارماهی از ماهیان تالاب بوده كه عمدتا به دریاچه معرفی شده است. علاوه بر این دریاچه می‌توان به روستای اورامان و كوهستان شاهو اشاره كرد.

جاذبه‌های سواحل بلوچستان

از مناطق پرجاذبه زیستی سواحل سیستان و بلوچستان می‌توان به خلیج چابهار، خلیج و خور پزم، تالاب لیپار، گل‌فشان تنگ و جنگل حرا در گواتر اشاره كرد.

گل‌فشان تنگ: گل‌فشان‌ها از پدیده‌های زمین‌شناسی است كه خروج گاز به همراه گل از زمین مخروط‌هایی را تشكیل می‌دهد. گل‌فشان همان آتشفشان گلی است. گل‌فشان‌های ایران اغلب در سواحل دریای عمان قرار دارد. بزرگ‌ترین گل‌فشان ایران «گل‌فشان تنگ» است كه در صد كیلومتری غرب چابهار و در شمال بندر صیادی تنگ قرار دارد و تپه مخروطی آن 45 متر است. گاهی گل‌فشان‌ها چند دهانه دارد و گل سردی از آن به خارج پرتاب می‌شود.

تالاب فصلی لیپار: این تالاب به «دریاچه صورتی» نیز معروف است و در 20 كیلومتری شرق چابهار در پنج كیلومتری شرق روستای رمین قرار دارد. مساحت تالاب متغیر و حداكثر به ده‌هكتار می‌رسد. این تالاب حاصل تجمع آب‌های سطحی پشت دیواره خاكی است كه از سوی منابع طبیعی ساخته‌شده است.

خلیج و خور پزم: در 50 كیلومتری غرب چابهار و ده كیلومتری غرب كنارك و در یك كیلومتری روستای پزم قرار دارد. این تالاب از نوع تالاب‌های ساحلی و دریایی است. آب تالاب شور و از نوسانات جزر و مدی دریای عمان تامین می‌شود.

خلیج چابهار: خلیج چابهار در كنار و غرب شهر چابهار قرار دارد. این تالاب از نوع تالاب دریایی و ساحلی است. ساخت اسكله و افزایش ساخت‌وساز از جمله مهم‌ترین عوامل تهدید منطقه است. تالاب چابهار تالاب مرجانی است كه ارزش بوم‌شناختی منطقه را بیشتر می‌كند.

خلیج گواتر و جنگل حرا: این تالاب از نوع تالاب‌های ساحلی و دریایی و در 120 كیلومتری شرق چابهار قرار دارد. خلیج گواتر و جنگل حرا بخشی از منطقه حفاظت‌شده گاندو و تالابی بین‌المللی بوده و از نواحی مهم پرندگان در خاورمیانه و ایران است.

جزیره‌های كیش، قشم و هنگام

قشم و هنگام: پهناورترین جزیره غیرمستقل جهان و بزرگ‌تر از 23 كشور دنیا است. جنگل حرا و غار نمكی نمكدان مهم‌ترین پدیده‌های طبیعی جزیره قشم است. استاركفته و تنگه عالی دو پدیده طبیعی دیگر جزیره بوده و مرتفع‌ترین نقطه جزیره «بام قشم» است كه از روی آن می‌توانید سواحل شمال و جنوب جزیره را همزمان ببینید. ساحل شیب دراز نیز محل تخمگذاری لاك‌پشت‌های دریایی است. دلفین‌ها را می‌توانید بین جزیره‌های هنگام، قشم و اطراف هنگام ببینید. جنگل حرای قشم وسیع‌ترین جنگل ساحلی حرا در سراسر جنوب غربی آسیاست. این تالاب زیستگاه پرندگان بسیاری از جمله عقاب ماهیگیر، سنقر تالابی، فلامینگو و پلیكان خاكستری است. از پستانداران جنگل حرا می‌توان به روباه معمولی، موش سیاه، پورپویز بی‌باله و دلفین بینی بطری اشاره كرد. جزیره قشم زیستگاه پستاندارانی چون جبیر، خرگوش، خدنگ، روباه معمولی، جربیل بلوچی و هندی است.

كیش: جزیره‌ای مرجانی با سواحل صخره‌ای و ماسه‌های سفید است. اگر به كیش سفر می‌كنید از پارك آهوان این جزیره دیدن كنید. این پارك با مساحت دو هكتار در انتهای خیابان فردوسی این جزیره قرار دارد. در این پارك، شیر، روباه، شغال، میمون، گوزن و انواع پرندگان در قفس نگهداری می‌شوند. برخلاف دیگر پستانداران، آهوها در قفس نگهداری نمی‌شوند. «لور» یا «انجیر معابد» نام درختی در این جزیره است كه ارزش زیبایی‌شناسی ویژه‌ای دارد. این درخت فقط در نوار ساحلی جنوب ایران بویژه جزایر خلیج فارس یافت می‌شود.

جاذبه‌های طبیعی شمال‌شرق ایران

دریاچه بزنگان: تنها دریاچه طبیعی استان خراسان رضوی است. در صد كیلومتری جنوب غربی شهر سرخس و چهار كیلومتری جنوب شرقی روستای بزنگان در كوه‌‎های كپه‎‌داغ قرار دارد. بین 40 تا 80 هكتار مساحت و 860 متر ارتقاع دارد. حداكثر عمق آن 12 متر است. متوسط بارندگی سالانه منطقه 203 میلی‌متر است. منابع تامین آب دریاچه هم از طریق نزولات جوی به سطح و هم از طریق آب‌های جاری و چشمه‌های زیرزمینی است. سطح دریاچه به علت بالابودن املاح آن هیچ‌گاه یخ نمی‌بندد. دریاچه از نظر هندسی شبیه به یك مثلث با زاویه‌ای عمودی است. بیش از 188 گونه پرنده در منطقه وجود دارد. این دریاچه زیستگاه پرندگان آبزی نظیر غاز خاكستری، پلیكان سفید، خوتكا، سرسبز، آنقوت و چنگر، چنگر نوك سرخ، كشیم كوچك، بزرگ و گردن سیاه است. از پرندگان خشكی‌زی دریاچه نیز می‌توان به سسك نیزار خاوری و پر سر و صدا، سهره بیابانی و سنگ چشم پشت سرخ اشاره كرد. احتمال جوجه‌آوری چنگر در این دریاچه وجود دارد. یك گونه ماهی به نام سیاه ماهی بومی دریاچه است. قزل‌آلای رنگین‌كمان و سه گونه ماهی كپور نیز به دریاچه معرفی شده است. از پستانداران حاشیه دریاچه به خارپشت گوش بلند و شغال می‌توان اشاره كرد. از خزندگان حاشیه دریاچه نیز بزمجه را می‌توان نام برد.

پارك ملی گلستان: اگر به مشهد می‌روید، می‌توانید از طریق شاهراه آسیایی از مسیر گرگان ـ مشهد از این منطقه دیدن كنید. در واقع این پارك یكی از مهم‌ترین استراحتگاه‌های این مسیر است. پارك ملی گلستان یكی از قدیمی‌ترین پارك‌های ملی در ایران و خاورمیانه است كه سال 1355 به عنوان ذخیرگاه زیست‌كره از سازمان یونسكو معرفی شد. این پارك در محل تلاقی سه استان خراسان شمالی، سمنان و گلستان قرار دارد و قسمت‌هایی از این سه استان را می‌پوشاند. روزگاری نه‌چندان دور ببر خزری و پوزپلنگ آسیایی در این منطقه زندگی می‌كردند، اما امروز منقرض شده‌اند. پارك ملی گلستان زیستگاه كل و بز، قوچ و میش، پلنگ، شوكا، مرال (گوزن قرمز)، خرس‌قهوه‌ای، گرگ و سمورجنگلی، رودك از مهم‌ترین پستانداران منطقه است.

علی ترك قشقایی
موضوعات مرتبط: طبیعت , زیست شناسی ,
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
How do you get taller? دوشنبه 27 شهریور 1396 05:43 ب.ظ
This web site certainly has all the information and facts I needed about this subject and didn't
know who to ask.
deepfatherland119.jigsy.com چهارشنبه 18 مرداد 1396 08:42 ق.ظ
I was recommended this website by way of my cousin. I'm not sure whether this put up is written by him as nobody else realize such designated approximately my difficulty.
You are incredible! Thank you!
manicure سه شنبه 22 فروردین 1396 11:29 ب.ظ
Why people still use to read news papers when in this technological
globe all is available on net?
یه دوست یکشنبه 27 اسفند 1391 05:38 ب.ظ
بدون خرید CD یا سرمایه گذاری از اینترنت درآمد کسب کنید
حداقل 500 هزار تومان در ماه
کاملا قانونی ( شرکت ثبت شده ) 7 سال سابقه
نانو فایل شنبه 26 اسفند 1391 06:11 ب.ظ
آپلود دائمی عکس و فایل در آپلود سنتر نانو فایل.
پسوند های MP3-MP4-CSS-FLV-SWF-ICO و تمامی تصاویر لینک مستقیم میباشند.
نانو فـــــــایل
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
آخرین مطالب