تبلیغات
زنگ علوم من - ایده‌ای که قصد دارد فکر انسان را توسط رایانه به دستورهای دیجیتال تبدیل کند
گم شده مومن، علم است. هر موقع یكی را فرا گیرد به سراغ مطلوب دیگری می رود.
تاریخ : پنجشنبه 7 آذر 1392
نویسنده : سانایی

بافکرخود دنیا را کنترل کنید

نام: آریئل گارتِن (Ariel Garten) محل تولد: تورنتو، کانادا تحصیلات: علوم مغز و اعصاب سن: 34 سال نام ایده: سربند میوز (Muse) وبسایت: interaxon.ca

نوجوان دوازده ساله ای بیش نبود که نزد پدرش در یک بنگاه معاملات مسکن کار می کرد. وظیفه آریئل در آن بنگاه چندان پیچیده نبود، اما کاری که انجام می داد گاهی برایش طاقت فرسا بود. او موظف بود خانه هایی را که مشتری ها پسند می کردند به آنها نشان دهد و تمام جزئیات و امکانات خانه را برایشان شرح دهد. این کار اوایل برایش جالب بود، اما رفته رفته سر زدن به خانه های تکراری و بازگویی توضیحاتی تکراری تر آزارش می داد تا حدی که گاهی آرزو می کرد ای کاش می شد بدون این که دهانش را باز کند خود مشتری ها تمام حرف های لازم را متوجه شوند و او ساکت می ماند. دیدن یکی دو فیلم علمی ـ تخیلی که نیروهای شرور می توانستند افکار و صحبت های آدم خوب های قصه را بخوانند، باعث شد آرزوی آریئل، تجسمی تصویری به خود بگیرد و باعث شود وی شش سال آینده عمرش را صرف تحقق بخشیدن به آرزویش کند.

هجده ساله بود و باید خود را کم کم آماده ورود به دانشگاه می کرد. به هنر بسیار علاقه مند بود، ولی چون همچنان به آرزوی شش سال پیش اش فکر می کرد، رشته پزشکی را برگزید.

تولد ایده

در ابتدای ورود به دانشگاه هیجان زده بود، ولی پس از گذشت مدتی مشاهده کتاب های قطور و بی روح رشته اش آرزوی شیرین نوجوانی را از یادش برد و کم کم آریئل به سمتی سوق پیدا می کرد تا از دانشگاه انصراف دهد.

یک روز در راه بازگشت به خانه یکی از دوستان قدیمی اش را دید که بشدت از تلفنی که بتازگی خریده بود تعریف می کرد. آریئل علاقه چندانی به رایانه و حوزه آی تی نداشت و توجهی از خود نشان نمی داد، به همین دلیل همیشه یک تلفن همراه ساده را ترجیح می داد و کمتر پیش می آمد وقت خود را جلوی رایانه بگذراند. اما بخشی از حرف های آن دوست قدیمی فکرآریئل را به خود مشغول کرد.

دوستش گفت: «تلفنی که خریده ام قابلیتی خاص دارد. نگاه کن! من یک چیزی می گویم و آن [تلفن] کار مورد نظرم را انجام می دهد». برای آریئل که از دنیای فناوری دیجیتال دور مانده بود این گفته مانند فانوسی بود تا به کمک آن راهش را پیدا کند. او مشاهده می کرد تلفن همراه امروزی آنقدر با قابلیت و هوشمند شده است که می تواند دستورهای مورد نظر صاحبش را انجام دهد، از همین رو مدام با خود می گفت یعنی نمی توان کاری کرد تا بدون حرف زدن و تنها با فکر کردن، همان کارها را انجام داد؟ از همین رو این ایده به ذهنش رسید تا کاری کند به جای حرف زدن با تلفن هوشمند، با فکر کردن دستور انجام شود. او اسم ایده اش را میوز گذاشت.

تلاش

این ایده باعث شد با اشتیاق بیشتری درسش را ادامه دهد. چون سال ها کار داشت تا به یک متخصص مغز و اعصاب چیره دست تبدیل شود، تصمیم گرفت از دو نفر دکتر متخصص این رشته که در دانشگاه استادش بودند کمک بگیرد. ایده اش را با آنها در میان گذاشت و با استقبال دلگرم کننده آنها روبه رو شد. آن دو استاد اجازه دسترسی آریئل به آزمایشگاهی را در دانشگاه به او دادند که تنها استادان اجازه ورود به آن را داشتند. در آزمایشگاه بود که او با دستگاه نوار مغزی آشنا شد. در حقیقت سال ها بود که چنین وسیله ای ساخته شده بود و پزشک های زیادی در سراسر دنیا از آن استفاده می کردند. طرز کار این دستگاه به گونه ای است که امواج منتشر شده از مغز را دریافت می کند و آنها را به نمودارهای خطی نوک تیز با قله های رو به بالا و پایین روی کاغذ ترسیم می کند.

او به این فکر افتاد اگر بتواند کاری کند تا امواج مغزی را که از این دستگاه به دست می آید به کمک رایانه و نرم افزار به دستور تبدیل کند، ایده اش عملی می شود. برای این کار از یک برنامه نویس کمک گرفت و خودش به کمک دوستش سربندی شبیه یک هدست طراحی کرد که روی سر قرار می گرفت و امواج را از مغز می خواند.

 

چالش ها

نخستین مانعی که آریئل پیش روی خود مشاهده می کرد ساخت چند نمونه اولیه از سربند مورد نظرش بود. چون تولید قطعه و سخت افزار هزینه بالایی داشت و یک اشتباه کوچک در طراحی باعث خراب شدن کل کار می شد، نمی توانست براحتی مرحله تولید را آغاز کند. او ایده اش را روی یکی از سایت های جمع آوری اعانه گذاشت تا هر فردی با مشاهده آن در صورت تمایل هر اندازه که دوست داشت کمک کند. به دنبال این حرکت بود که در یک بازه زمانی مشخص 1600 نفر از طرح وی حمایت کردند و مبلغی حدود280 هزار دلار برای کمک به آریئل جمع شد. به کمک این پول بود که وی توانست تا حد زیادی استقلال مالی طرحش را حفظ کند و تمرکز خود را بیشتر روی توسعه آن گذارد.

حال ایده آریئل به یک سربند تبدیل شده که شباهت زیادی به هدست دارد، ولی قرار نیست چیزی درون گوش فرو شود. در دو سر این سربند قطعه مربعی شکل کوچکی وجود دارد که درون آنها حسگرهایی جاسازی شده و پشت گوش قرار می گیرد. با این سربند می توان بدون نیاز به حرف زدن یا انجام هر نوع عمل فیزیکی، فقط با فکر کردن کارهایی را روی تلفن هوشمند و تبلت انجام داد. برای مثال می توان فکر کرد به فلان مخاطب در دفترچه تلفن زنگ زده شود. می توان به موسیقی دلخواه خود فکر کرد تا بسرعت آن موزیک پخش شود. می توان با فکر کردن حتی با شخصی دیگر بازی کرد.

 

آینده

در مرحله اولیه تمرکز آریئل روی کاربردهای میوز در حوزه گجت هاست، اما بدون شک او چشم اندازی برای دستیابی به هدفی بزرگ تر یعنی رایانش کنترل ذهنی را در سر می پروراند.

غیر از کنترل گجت ها می توان بی شمار کار دیگر توسط این سربند انجام داد؛ برای مثال می توان فکر کرد چراغ های خانه روشن شود، در باز شود، درجه گرمای محیط افزایش یابد و بسیاری امور دیگر. گرچه ایده آریئل جذاب به نظر می رسد، ولی او همچنان در تلاش است کاربردی شبیه آرزوی دوران نوجوانی اش را به میوز اضافه کند. در حقیقت او دوست دارد کاری کند تا توسط میوز بدون صحبت کردن، منظور و حرف های یک فرد به فرد دیگر منتقل شود.

اکنون آریئل شرکتی با 25 کارمند دارد که همراه آنها روی تکامل و توسعه میوز فعالیت می کند. آریئل راز موفقیتش را در تمرکز و تلاش مستمر روی یک توانایی می داند. او معتقد است برای موفق شدن از همان سنین کودکی باید استعدادها و ضعف های خود را تشخیص داد و به جای هدر دادن زمان برای بهبود ضعف هایی که هیچ گاه به یک موفقیت بزرگ تبدیل نمی شود، روی استعداد های واقعی خود تمرکز کرد. آریئل دوست دارد روزی به یک استیو جابز دنیای زنان بدل شود.

رامین فتوت

میوز چگونه کار می کند؟

عصب های مغزی با فعالیت عادی خود میدان مغناطیسی به وجود می آورند که می توان به آسانی با دستگاه الکتروانسفالوگرافی (نوار مغزی) که EEG نام دارد، آنها را خواند. سربند میوز به کمک شش حسگر خود شبیه دستگاه EEG امواج مغزی را می خواند و آنها را از روی طول موج به چهار موج آلفا، بتا، گاما و تتا تقسیم بندی می کند. نکته مهم این است که هر کدام از این طول موج ها بخشی از وضع و حالت مغز را نشان می دهد؛ برای مثال موج آلفا بیانگر حالت آرامش و خلاقیت ذهن، و موج بتا در بردارنده اطلاعات مربوط به توجه و تمرکز قوای بینایی فرد روی یک منظره است. پس از تقسیم امواج، تجزیه و تحلیل روی اطلاعات به دست آمده از آنها شروع می شود.

نرم افزار مخصوص طراحی شده این سیستم وارد عمل می شود و میزان انرژی هر طول موج را می سنجد و یک سیگنال برای صدور فرمان منتشر می کند. اکنون سیستم این سربند فقط به موج های آلفا و بتا واکنش نشان می دهد. شخص استفاده کننده از این سربند می تواند ظرف پنج دقیقه طرز کار آن را یاد بگیرد و از آن بازخورد مورد نظر را دریافت کند. به گفته آریئل هیچ گاه حین تکان دادن دست به این که چه عصب ها و ماهیچه هایی درگیر می شوند تا حرکت انجام شود فکر نمی کنیم، بلکه فقط تمرکزمان روی انجام حرکت است؛ این همان نکته ای است که به میوز قدرت عمل می دهد. با این سربند برنامکی هم مخصوص تلفن های اندرویدی و آی.او.اس ساخته شده که می تواند فکرهای کاربر را به دستور تبدیل کند.

نظرتان درباره این ایده چیست؟ پیشنهادها و انتقادهای خود را درباره تلاش این هفته با ما در میان بگذارید. کلیک حرف های شما را به گوش آریئل گارتن می رساند. شاید در آینده نه چندان دور یکی از اعضای طرح او شدید! علاوه بر این دست افرادی که توانسته اند ایده دانش بنیان خود در فضای آی تی را به یک کسب و کار تبدیل کنند، به گرمی می فشارد. کلیک را از شنیدن داستان های خود محروم نکنید.
می توانید دیدگاه خود را بنویسید
How you can increase your height? یکشنبه 15 مرداد 1396 04:48 ب.ظ
I was wondering if you ever thought of changing the structure of your website?
Its very well written; I love what youve got to say.
But maybe you could a little more in the way of content so people could connect
with it better. Youve got an awful lot of text
for only having 1 or 2 pictures. Maybe you could space it out better?
http://velvetfuhriman.weebly.com/blog/severe-arch-pain-when-walking جمعه 13 مرداد 1396 10:50 ب.ظ
Do you have any video of that? I'd love to find out
more details.
Can you have an operation to make you taller? جمعه 13 مرداد 1396 09:45 ب.ظ
I loved as much as you'll receive carried out
right here. The sketch is tasteful, your authored subject matter stylish.
nonetheless, you command get bought an shakiness over that you wish be delivering the following.
unwell unquestionably come further formerly again since exactly the same nearly very often inside case you shield this
hike.
Foot Issues سه شنبه 10 مرداد 1396 07:11 ق.ظ
Howdy great website! Does running a blog such
as this require a massive amount work? I've absolutely no understanding of computer
programming but I was hoping to start my own blog soon. Anyways,
should you have any suggestions or techniques for
new blog owners please share. I understand this is
off topic but I simply wanted to ask. Thanks!
What causes pain in the Achilles tendon? دوشنبه 9 مرداد 1396 07:59 ق.ظ
With havin so much written content do you ever run into any issues of plagorism or copyright violation? My
site has a lot of exclusive content I've either written myself or outsourced but
it looks like a lot of it is popping it up all over the web without my agreement.
Do you know any techniques to help protect against content from being ripped off?
I'd genuinely appreciate it.
How do I stretch my Achilles tendon? شنبه 7 مرداد 1396 09:59 ب.ظ
Hi there mates, good paragraph and pleasant urging commented at this place, I am in fact enjoying by these.
Where are the femur tibia and fibula? شنبه 7 مرداد 1396 09:14 ب.ظ
I am really enjoying the theme/design of your website. Do you ever run into any internet
browser compatibility issues? A couple of my blog
readers have complained about my site not operating correctly in Explorer but
looks great in Opera. Do you have any suggestions to help fix this problem?
Foot Complaints شنبه 7 مرداد 1396 09:14 ب.ظ
Hello friends, how is all, and what you desire to say on the
topic of this piece of writing, in my view its genuinely remarkable in support of
me.
Foot Pain شنبه 7 مرداد 1396 06:59 ب.ظ
I am regular reader, how are you everybody? This post posted at this web page is genuinely nice.
What causes the heels of your feet to burn? شنبه 7 مرداد 1396 03:05 ب.ظ
Pretty component of content. I just stumbled upon your web site and in accession capital to claim that I acquire actually loved account your weblog posts.
Anyway I will be subscribing to your augment and
even I fulfillment you get entry to persistently rapidly.
How long do you grow during puberty? شنبه 7 مرداد 1396 02:50 ب.ظ
When someone writes an piece of writing he/she keeps the plan of a user in his/her brain that how a user can be aware of it.
Therefore that's why this article is perfect.

Thanks!
Foot Issues شنبه 7 مرداد 1396 02:39 ب.ظ
Inspiring quest there. What happened after? Thanks!
What do you do for a strained Achilles tendon? شنبه 7 مرداد 1396 12:25 ب.ظ
WOW just what I was looking for. Came here by searching for زنگ علوم من - ایده‌ای که قصد دارد فکر انسان را توسط رایانه به دستورهای دیجیتال تبدیل کند
How does Achilles tendonitis occur? شنبه 7 مرداد 1396 11:53 ق.ظ
Very great post. I simply stumbled upon your weblog and wanted to say that I have truly enjoyed surfing around your weblog posts.

After all I'll be subscribing on your feed and I hope you write again soon!
Where is the Achilles heel? شنبه 7 مرداد 1396 11:21 ق.ظ
Amazing! This blog looks just like my old one! It's on a completely
different subject but it has pretty much the same layout and design. Wonderful choice
of colors!
How do you stretch your Achilles? شنبه 7 مرداد 1396 10:10 ق.ظ
Hello it's me, I am also visiting this web page
on a regular basis, this web site is genuinely pleasant and
the people are actually sharing good thoughts.
What causes pain in the Achilles tendon? شنبه 7 مرداد 1396 09:23 ق.ظ
Thanks for one's marvelous posting! I seriously enjoyed reading it, you
could be a great author. I will be sure to bookmark your blog and definitely will come back from now on. I
want to encourage you to ultimately continue your great writing, have a nice evening!
Why do they call it the Achilles heel? شنبه 7 مرداد 1396 08:49 ق.ظ
Highly energetic blog, I liked that a lot.

Will there be a part 2?
foot pain big toe چهارشنبه 21 تیر 1396 12:27 ق.ظ
Exactly what I was looking for, appreciate it for putting up.
foot pain big toe چهارشنبه 21 تیر 1396 12:24 ق.ظ
Exactly what I was looking for, appreciate it for putting up.
free std testing clinics near me یکشنبه 4 تیر 1396 09:10 ب.ظ
ریشه از خود نوشتن در حالی که صدایی مناسب در آیا نه کار خوب با من پس از برخی از زمان.
جایی درون جملات شما موفق به من مؤمن متاسفانه فقط برای کوتاه در حالی که.
من این کردم مشکل خود را با فراز در مفروضات و شما ممکن است را
خوب به پر کسانی که شکاف.

در صورتی که شما که می توانید انجام من می مطمئنا تا پایان در گم.
std testing at home جمعه 2 تیر 1396 07:14 ب.ظ
بسیار core از خود نوشتن در حالی که ظاهر شدن مناسب ابتدا آیا
واقعا حل و فصل درست با من پس از برخی از زمان.

جایی درون پاراگراف شما در واقع قادر به من
مؤمن اما تنها برای while. من این کردم مشکل خود را با فراز
در منطق و شما خواهد را سادگی به کمک پر کسانی که معافیت.
که شما که می توانید انجام من می قطعا
بود در گم.
BHW پنجشنبه 24 فروردین 1396 08:30 ب.ظ
It's remarkable in favor of me to have a web page, which is beneficial
designed for my know-how. thanks admin
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 04:58 ب.ظ
What's Going down i am new to this, I stumbled
upon this I've discovered It absolutely helpful and it has aided me out loads.
I am hoping to give a contribution & aid different users like its aided me.
Good job.
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 11:20 ق.ظ
Do you have a spam problem on this blog; I also am a blogger, and I was curious about your situation; many of
us have created some nice procedures and we are looking to exchange solutions with others, be sure to shoot me an e-mail if interested.
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 09:17 ق.ظ
Please let me know if you're looking for a author for your
site. You have some really good posts and I think I would
be a good asset. If you ever want to take some
of the load off, I'd absolutely love to write some material for your blog in exchange for a link back
to mine. Please blast me an email if interested. Thanks!
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 05:52 ق.ظ
Thanks for your personal marvelous posting! I actually
enjoyed reading it, you happen to be a great author.I will remember to bookmark
your blog and definitely will come back
later on. I want to encourage you continue your great posts, have
a nice holiday weekend!
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 04:22 ق.ظ
Hey, I think your blog might be having browser compatibility
issues. When I look at your blog site in Firefox,
it looks fine but when opening in Internet Explorer, it has some overlapping.
I just wanted to give you a quick heads up! Other then that,
terrific blog!
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 03:33 ق.ظ
I for all time emailed this webpage post
page to all my friends, as if like to read it afterward my links will too.
manicure سه شنبه 15 فروردین 1396 01:46 ق.ظ
I am really enjoying the theme/design of your site. Do
you ever run into any browser compatibility issues?
A small number of my blog audience have complained about my
blog not working correctly in Explorer but looks great in Firefox.
Do you have any suggestions to help fix this problem?
 
لبخندناراحتچشمک
نیشخندبغلسوال
قلبخجالتزبان
ماچتعجبعصبانی
عینکشیطانگریه
خندهقهقههخداحافظ
سبزقهرهورا
دستگلتفکر
نمایش نظرات 1 تا 30
آخرین مطالب